baza ubraniowa do pracy

Baza ubraniowa do pracy

Jak stworzyć bazę ubraniową  do pracy na cały miesiąc z kilku elementów?

Wyobraź sobie, że wyjeżdżasz w celach służbowych na 24 dni. Zdecydowanie, co powinno znaleźć się w walizce będzie zapewne dla Ciebie nie lada wyzwaniem. Z jednej strony musisz ograniczyć bagaż, z drugiej strony, chcesz codziennie wyglądać inaczej. W tym artykule pokażę Ci, jak to zrobić. A przysłowiową “walizkę” potraktuj jako metaforę swojej szafy.

Od czego zacząć?

W pierwszym kroku zastanów się, jakie elementy garderoby będą odpowiednie na dany miesiąc. Ja przygotowując ten wpis w październiku, brałam pod uwagę pogodę, która panuje o tej porze w Polsce. Koniec października i początek listopada należy do miesięcy dość chłodnych, jest to typowa pogoda jesienna, gdzie czasem świeci słońce, większość dni jednak pada, a temperatura zwłaszcza rano, może nas zaskoczyć.

Magiczna liczba dwa

baza ubraniowa do pracy

Gdybym to ja wybierała się w miesięczną delegację, to bez problemu zmieściłabym wszystko w jednej walizce. W podróż spakowałabym dwa jesienne płaszcze, ale mogłaby to być również kurtka, pończo lub cokolwiek innego w czym Ty czujesz się dobrze. Z uwagi, że miałabym ograniczone miejsce w torbie, to wzięłabym ze sobą jedną parę czółenek i maksymalnie dwie pary botków.

Do walizki spakowałbym po dwie spódnice i sukienki oraz dwie pary spodni. Dodatkowo zabrałabym po dwie bluzki z długim i z krótkim rękawem oraz koszule. Do tego dwa, maks trzy żakiety, ale mógłby to być również kardigan. Swoja garderobę uzupełniłabym dwiema torebkami i biżuterią.  I tyle!

Jak to możliwe, żeby przy tak małej ilości ubrań i dodatków, przez miesiąc wyglądać codziennie inaczej? W poniższych setach pokażę Ci, jak ze sobą połączyć te kilka elementów, aby stworzyć różne stylizację na każdy dzień.

Kilka słów na temat mojego stylu

W artykule Jak odnalazłam mój styl, w którym poddałam analizie mój typ urody, przedstawiłam paletę kolorów, które do mnie pasują i w których dobrze się czuję.

W tych też barwach wybrałam ubrania do mojej “przysłowiowej walizki”. Zdecydowałam się na czarne i szare spodnie oraz spódniczki w tych samych kolorach. Podobnie postąpiłam z obuwiem. Dzięki zawężeniu kolorów do dwóch, łatwiej będzie dopasować do siebie pozostałe elementy garderoby.

Tak jak pisałam we wspomnianym artykule, jestem osoba niską dlatego moim głównym zadaniem jest wydłużyć moją sylwetkę. Jak to robię? Do czarnych spodni zakładam czarne obuwie, tak aby wydłużyć linie nóg, podobnie z szarymi spodniami. Do czarnej  spódnicy i granatowej sukienki zakładam czarne rajstopy i buty. Do szarej spódnicy i sukienki zakładam rajstopy cieliste i szare buty.

W delegację spakowałabym białą koszulę z długim rękawem, niebieską bluzkę oraz dwie w bardziej intensywnym kolorze, np.: w zieleni i fuksji. Do tego żakiety w kolorach bazowych: czarny, szary i granatowy.

Baza ubraniowa do pracy na cały miesiąc

Moja pierwsza propozycja to zestawienie czarnych spodni o prostym kroju, które stanowią podstawę do poniższych stylizacji. Każdy set przedstawia połączenie tych samych spodni z pięcioma różnymi bluzkami, czasem uzupełnionych żakietami. Dzięki takim wariacjom, mogę stworzyć odmienne stylizacje na pięć dni!

baza ubraniowa do pracy

baza ubraniowa do pracy

baza ubraniowa do pracy

baza ubraniowa do pracy

baza ubraniowa do pracy

 

Drugi set to zestawienie szarych spodni z szarymi botkami. Do każdej stylizacji wykorzystuje te same pięć bluzek oraz trzy marynarki. Być może zauważyłaś, że bluzki z długim rękawem nie zestawiam z żakietami. Podobnie z płaszczem, który nie pojawia się na każdym zdjęciu. Po prostu ograniczyłam sety do 6 elementów, aby było bardziej przejrzyście.

baza ubraniowa do pracy

baza ubraniowa do pracy

baza ubraniowa do pracy

baza ubraniowa do pracybaza ubraniowa do pracy

 

Trzeci zestaw skomponowałam na bazie czarnej spódnicy, którą zawsze łącze z czarnymi butami i ciemniejszymi rajstopami, dzięki czemu wydłużam moją sylwetkę. Osoby niskie powinny również unikać zbyt długich żakietów, dlatego u mnie w szafie znajdują się te, które sięgają do połowy pupy. Podobnie jest z okryciem wierzchnim, dlatego wybieram płaszcze o długości maks do kolan.

baza ubraniowa do pracy

baza ubraniowa do pracy

baza ubraniowa do pracy

baza ubraniowa do pracy

baza ubraniowa do pracy

 

Kolejne pięć propozycji stworzyłam na podstawie szarej spódnicy ołówkowej w zestawieniu z szarymi botkami. Jeśli chodzi o bluzki i koszule, to staram się wybierać dla siebie z dekoltem w kształcie litery V, aby wydłużyć szyję. Jeśli jednak bluzka, którą zakładam ma inny dekolt, to wtedy dobieram podłużny wisiorek, koniecznie w srebrnym kolorze.

baza ubraniowa do pracy

baza ubraniowa do pracy

baza ubraniowa do pracy

baza ubraniowa do pracybaza ubraniowa do pracy

 

Na koniec propozycja setów opartych na bazie dwóch sukienek. Aby stworzyć różnorodne zestawy polecam wybierać sukienki o prostej formie i w jednym kolorze, które można urozmaicać przy pomocy różnobarwnych dodatków takich jak szale, paski czy biżuteria.

baza ubraniowa do pracy

baza ubraniowa do pracy

baza ubraniowa do pracy

baza ubraniowa do pracy

 

Minimalistyczny styl

Szafa składająca się z małej ilości elementów to tzw. garderoba kapsułowa (kompaktowa). W której na jedną porę roku wybieramy ok 33-40 sztuk ubrań (w tym buty). Jakie są plusy takiego podejścia? Mając gotowe zestawy nie tracisz czasu przed wyjściem do pracy. To chyba dobry powód, aby spróbować wdrożyć te zasady w swojej szafie.

Garderoba kapsułowa w czterech krokach

Tak jak pisałam na początku tego artykułu, potraktuj walizkę jako metaforę swojej garderoby i ogranicz ilość ubrań na dany sezon.

  1. Zrób solidny przegląd szafy.
  2. Z palety kolorów, które najlepiej eksponują twój typ urody, wybierz barwy bazowe i uzupełniające, dzięki czemu z łatwością dopasujesz ubrania do siebie.
  3. Pamiętaj o fasonach, które powinny podkreślać atuty Twojej sylwetki.
  4. Planuj swoje zakupy przed wizytą w galeriach handlowych!

Czy zgodzisz się ze mną, że gwarancją dobrego stylu nie jest liczba ubrań w szafie, a ich odpowiednie dopasowanie do swojego typu urody?

Wszystkie zdjęcia ubrań wykorzystane w tym artykule pochodzą ze sklepu internetowego Simple.