Ubrania szyte na miarę Ciebie

Ubrania szyte na miarę Ciebie

Czy zdarzało Ci się w sklepie znaleźć na wieszaku jakąś fajną sukienkę i pędzić biegiem do przymierzalni, by założyć to cudo? Czy okazywało się potem, że niestety model ma zbyt wąskie rękawy, brak luzu na biuście? Przez co materiał ciągnął się i nie wyglądało to zbyt ładnie?

Myśli o szyciu na miarę mogą pojawić się w takich momentach. Ale za chwilę rezygnujemy z takiego pomysłu wiedząc, że nie pójdziemy do krawcowej po sukienkę uszytą specjalnie dla nas. Dlaczego? Bo to na pewno jest bardzo drogie! Wcale nie musi tak być.

Do rozmowy na temat alternatywy do ubrań oferowanych przez duże sieci sklepowe zaprosiłam Monikę Szymor – projektantkę odzieży, autorkę marki modowej SheMore dla kobiet, przodującej w budowaniu odpowiedzialnej branży mody.

W dniu 18.06.19 Monika była moim gościem podczas live Ubrania szyte na miarę Ciebie, który jest dostępny w mojej grupie na fb W Stylu Slow Fashion. 

Ubrania szyte na miarę Ciebie

Monika, jaki cel realizujesz poprzez swoją markę?

Buduję odpowiedzialną branżę mody. Jestem osobą empatyczną i zwracam uwagę na innych ludzi. Zwracam uwagę na to w jaki sposób tworzone są ubrania. Buntuję się przeciw temu co dzieje się w Azji, jak kobiety i dzieci są wykorzystywane do pracy w fabrykach przy produkcji ubrań.

Moim celem jest zwiększanie świadomości klientek na temat wyboru odpowiedniej odzieży. Opowiadam o tym w jaki sposób powstają ubrania, skąd pochodzą materiały i w jaki sposób są odszywane.

Na czym polega usługa dopasowania danego projektu pod preferencje klientki?

Klientki zwracają się do mnie z zapytaniem, czy jest możliwość dokonania zmian w mojej ofercie, jak wydłużenie rękawa, skrócenie spódnicy, zmiana koloru, czy dopasowanie rozmiaru. Nie ma takiej oferty u innych projektantów. A unikalne modele, specjalnie przygotowane dla każdej kobiety mają dla niej wyjątkową wartość. Są to rzeczy, które pasują nie tylko do sylwetki, ale i osobowości. Chodzi o wydobywanie z nas piękna. To takie szycie na miarę dla każdej z Was.

W jakich cenach można kupić u Ciebie sukienki? I jak wygląda czas realizacji?

Ceny sukienek z reguły są w przedziale 300-400 zł. Każda z nich jest specjalnie odszywana przez wykwalifikowane krawcowe. W tej cenie oprócz unikalnego projektu, klientki otrzymują, bardzo dobrą jakość materiału, odpowiedni dobór nici, właściwe skrojenie, ale i precyzyjne wykończenie.

Jakie najczęściej tkaniny wybierasz do swoich projektów?

Najczęściej wybieram dzianiny. Miękkie i delikatne wiskozy, bawełny. Nie krępują one ruchów, nie musimy się skupiać na tym co mamy na sobie i co chwilę poprawiać ubiór. Chodzi o komfort, wygodę i piękno. Współpracuję z kilkoma hurtowniami na łódzkim rynku. Posiadają one odpowiednie certyfikaty. Wiem, że w składzie znajduje się oryginalna lycra, a bawełny są wysokogatunkowe, bez sztucznych i szkodliwych barwników. Materiały, które wybieram często mają właściwości chłodzące i świetnie sprawdzają się latem.

Ubrania szyte na miarę Ciebie

Czym kierujesz się przy sprawdzaniu jakości materiału?

Sprawdzam jakie są w chwycie. Przez lata poznałam różnice między sztucznymi i naturalnymi materiałami. W tej chwili jestem w stanie ocenić ze zdjęcia, czy dana kreacja jest wykonana z dobrej jakości materiału.

Czy możemy wierzyć informacja zawartym na metkach dodanych do ubrań?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Niektóre firmy zmieniają składy. Choćby w przypadku akrylu. Jeśli w składzie jest 100%, to po jednym praniu wyjmiemy szmatę z pralki. Przy składzie poniżej 50% tego surowca, model już będzie się sprawdzał.

Jakie projekty znajdziemy w twojej marce?

Głównie projektuję sukienki. Coraz więcej kobiet chce je nosić. Dużo kobiet zmienia swoją garderobę i podstawą stylizacji są właśnie suknie. Do nich można dopasować różne żakiety, w tym dzianinowe i tworzyć ciekawe zestawy. Kombinezony są hitem u SheMore. Zdarzają się klientki, które posiadają ich kilkanaście.

Ubrania szyte na miarę Ciebie

Ubrania szyte na miarę Ciebie

Na co warto zwrócić uwagę wybierając ubrania wykonane z dzianiny?

Dzianina jest wyjątkowa. Bardzo fajnie dopasowuje się do ciała, ładnie się układają na ciele i potrafią kryć niedoskonałości. Oczywiście ważny jest także fason. Ale bez dobrze dopasowanej bielizny możemy zepsuć całą stylizację. Dobór odpowiedniego biustonosza i majtek, które się nie wpinają w ciało, które nie odznaczają się na ubraniu to bardzo ważna kwestia. Niech nie wychodzą nam boczki!!!

Jakie wyzwania napotykasz w twojej pracy?

Wyzwaniem jest przygotowanie indywidualnych projektów dla każdej kobiety. Czasami zgłaszają się klientki w nietypowych rozmiarach. Często góra i dół to różnica w dwóch rozmiarach. Taki projekt wymaga wiele pracy. Ale tak naprawdę przygotowanie każdego modelu wedle życzenia jest wyzwaniem. Często współpracuję on-line. Wysyłam zdjęcia kolorów, rysunków zaprojektowanych modeli. Klientki to akceptują, a moim zadaniem jest dopracowanie modelu do danych wymiarów. Gdy spełniam wymagania i udaje się dopasować odzież, to jestem bardzo szczęśliwa.

Jakich informacji potrzebujesz od klientki aby stworzyć projekt konkretnie pod nią?

Pytam o wiele rzeczy. O to, co dana osoba lubi na co dzień, w jakich kolorach najlepiej się czuje, czy wie, jakie fasony najbardziej do niej pasują? Czego nie lubi, na co zwraca uwagę. Wszystko zależy od klientki, niektóre opowiadają o pracy, do czego potrzebują modele. Wszystko polega na indywidualnej rozmowie.

W jakich eventach modowych brałaś udział z marką SheMore?

Fashion Philosophy Fashion Week Poland, własny pokaz mody, inne pokazy, konkursy modowe, jak również uczestniczyłam w targach Slow Fashion.

Czym jest dla Ciebie slow fashion?

Ideą, wedle której żyję i sama dobieram ubrania. Jest to świadomy wybór odpowiedniej odzieży. To budowanie świadomości odpowiedzialnej branży mody. To możliwość wyboru, a nie ograniczenie. To podkreślanie wartości i wspierania polskiego rynku. Ważne jest to, aby żyć w zgodzie ze sobą. Dopasowywać wszystko do siebie, aby odzwierciedlało mój styl i działanie bez sprzeczności, ale w szacunku do innych, do ich pracy, jak również do rzeczy.

Co planujesz w najbliższej przyszłości?

Jestem w trakcie pisania książki o branży mody. To powieść, w której styka się świat dobra i zła. Chcę pokazać, jak łatwo można odnieść sukces budując go czyimś kosztem. Czy jest to działanie etyczne? Czy o to chodzi w życiu, aby iść po łebkach, do celu? Pragnę zwrócić uwagę na problemy tego świata i właśnie podjąć próbę uświadamiania większej ilości osób o tym, jak można działać, jaka jest branża mody i czy warto żyć w zgodzie ze swoimi wartościami.

//www.facebook.com/SheMorepl/

Bardzo Ci dziękuję za rozmowę, za dawkę wiedzy na temat tkanin i za twoją działalność w kierunku odpowiedzialnej i zrównoważonej mody.

Wszystkich których interesuje marka SheMore zapraszam do polubienia fun page na fb (link) i do dołączenia do grupy prowadzonej przez Monikę SheMore – moda w rytmie slow. 

There is a hope

Bardzo się cieszę, że mam możliwość poznawać osoby z branży odzieżowej, którzy podobnie jak ja, kierują się slow fashion. Mam nadzieje, że rozmowy takie jak ta, pokazują, że jest alternatywa pomiędzy ubraniami ze sklepów a szyciem u krawcowej. Jest to szczególnie istotne dla kobiet, które mają “wymagającą” sylwetkę i są już zmęczone poszukiwaniem odpowiednich fasonów dla siebie.

A czy Ty znasz jakieś marki, które szyją w Polsce, z dobrych i naturalnych tkanin, godne polecenia?